Złącza IBC - ich rola, rodzaje i zastosowanie - Artykuł Sponsorowany

W logistyce i przemyśle stawia się nie tylko na szybkość przesyłek, ale także dostarczenie ich bezpiecznie do miejsca docelowego, zgodnie z zasadami BHP i bez obniżenia ich jakości oraz wartości. Uzyskanie tego jest możliwe dzięki możliwościom technicznym, a dokładniej rzecz ujmując dzięki paletopojemnikom IBC (Intermediate Bulk Container), które stanowią standard w przechowywaniu i transportowaniu cieczy, jak i substancji półpłynnych. Aby jednak wspomniane zbiorniki spełniały swoją rolę, stosuje się specjalne złącza IBC, które zwiększają sprawność użytkowania paletopojemników. Jaka jest rola tych złączy IBC? Jakie są ich dostępne rodzaje? Gdzie znajdują zastosowanie?

  • Złącza IBC - jaką pełnią funkcję?
  • Jakie są rodzaje złączy IBC?
  • W jakich branżach złącza IBC znajdują zastosowanie?

Złącza IBC - jaką pełnią funkcję?

Złącza IBC stanowią istotny element przechowywania i transportowania substancji płynnych w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Pełnią rolę uszczelki, która umożliwia opróżnianie i napełnianie pojemników, eliminując tym samym ryzyko wycieku. To także skuteczny sposób na upewnienie się, że wybrana substancja nie ulegnie zanieczyszczeniu oraz że wyciek nie przyczyni się do strat. Prawidłowe uszczelnienie pomaga także w zachowaniu higieny podczas pracy, jak i zwiększeniu efektywności wykonywanych zadań.

Złącza IBC są produkowane z różnych materiałów zwiększających szczelność paletopojemników. Mowa tutaj o mosiądzu, tworzywach sztucznych, stali nierdzewnej, polipropylenie. Materiały te muszą być odporne na korozję oraz nie wchodzić w reakcję chemiczną z przelewanymi cieczami i substancjami.

Złącza IBC zwiększają bezpieczeństwo podczas pracy i minimalizują ryzyko kontaktu pracownika z konkretną substancją, jak chociażby różnego typu chemikaliami. Dlatego jest to komponent niezbędny i wybór odpowiedniego modelu ma wpływ na skuteczność, jakość i bezpieczeństwo pracy.

Jakie są rodzaje złączy IBC?

Wybór odpowiedniego złącza IBC będzie zależał od specyfiki branży, a także od zastosowanych pojemników, przewodów, ciśnienia roboczego i temperatury występującej podczas transferu cieczy.

Pierwszy typ to złącza Camlock. Są one stosowane jako złączka między pojemnikami IBC i rurami. Są proste w działaniu, ponieważ opierają się na mechanizmie zatrzaskowym. Należą do komponentów odpornych na wysokie ciśnienie robocze.

Drugi typ to złącza gwintowane. Tworzą one trwałe i wytrzymałe połączenie. Wykorzystanie gwintu eliminuje jakiekolwiek rozszczelnienie, co jest niezwykle istotne przy transporcie lub magazynowaniu substancji o dużej wartości.

Trzeci rodzaj to złącza IBC z króćcem do węża. Ta praktyczna opcja pozwala na szybkie podłączenie przewodów do paletopojemników. Króciec jest specjalną końcówką, która umożliwia szczelne przymocowanie węża do zbiornika przy jego opróżnianiu lub napełnianiu. Tego typu złącza są dostępne w różnych rozmiarach.

Prócz wyżej wymienionych można także spotkać się z potrzebą zastosowania innych elementów uszczelnionych instalacji. Są to zawory IBC, zaślepki IBC, zaślepki gwintowane, wylewki IBC i zaślepki Camlock.

W jakich branżach złącza IBC znajdują zastosowanie?

Złącza IBC są stosowane w branży chemicznej, w której dochodzi do transportu i magazynowania różnych substancji chemicznych, takich jak kwasy, rozpuszczalniki i inne chemikalia.

Komponenty te są również niezbędne w branży spożywczej, gdzie wymagana jest dystrybucja syropów, olejów roślinnych, mleka, wody, różnego typu koncentratów.

Złącza są także potrzebne w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym, zarówno w transporcie, jak i mieszaniu różnych substancji, w tym kremów, płynów do dezynfekcji, żeli itd.

Należy tu też wymienić rolnictwo i ogrodnictwo (nawozy, pestycydy), motoryzację (oleje, chłodziwa), czy firmy z obszaru gospodarki wodno-kanalizacyjnej (np. środki do neutralizacji ścieków i uzdatniania wody).

Dobór złącza IBC jest zatem kluczowy w transporcie, dystrybucji i magazynowaniu substancji płynnych wszelkiego pochodzenia.