Sezonowe wyprzedaże opon, czyli kiedy warto kupić opony zimowe i letnie? Sprawdzamy, kiedy ceny spadają - Artykuł Sponsorowany

Zakup opon to niemały wydatek, zwłaszcza jeśli jeździmy na tak zwanych "sezonówkach". Niemniej jednak i tutaj można sporo zaoszczędzić, jeśli tylko kupimy opony w odpowiednim momencie. Ich ceny w ciągu roku wahają się nawet o 30%. Kiedy opony są najtańsze, a kiedy zdecydowanie nie opłaca się ich kupować?

Sezon na tanie opony

Opony letnie i zimowe możemy kupić przez niemal cały rok. Pojawia się jednak pytanie, kiedy taka transakcja będzie najbardziej opłacalna? Otóż z pewnością nie w szczycie sezonu letniego lub zimowego ani nawet w tygodniach bezpośrednio je poprzedzających. Opony zimowe najlepiej kupować na przełomie maja i czerwca - to właśnie wtedy ich ceny są najniższe. Niewielu kierowców myśli o tym, aby wyposażyć się w tzw. zimówki, kiedy lato dopiero się rozkręca. Tymczasem opony letnie kupujmy na przełomie roku, ewentualnie w styczniu czy lutym. Powód jest dokładnie taki sam - zimą kierowcy zwykle nie przejmują się kwestią wymiany opon, która czeka ich dopiero w kwietniu lub w maju. Tańsze opony możemy zakupić również po sezonie, czyli bezpośrednio pod koniec zimy albo lata. To wtedy sprzedawcy chcą pozbyć się tego, co zostało na sklepowych półkach, robiąc miejsce na inny asortyment.

Kiedy nie należy kupować opon?

Nie chcąc przepłacać, nie powinniśmy kupować opon bezpośrednio przed sezonem ani w czasie jego trwania. Przykładowo, jeśli zdecydujemy się na zakup opon letnich w czerwcu, to z pewnością zapłacimy za nie o wiele więcej, niż gdybyśmy kupili je w lutym. Ponadto w szczycie sezonu możemy mieć spory problem z dostępnością poszczególnych modeli. Wymiana opon również jest utrudniona, ponieważ większość kierowców decyduje się na to w pierwsze ciepłe dni albo wraz z pierwszym śniegiem - w zależności od rodzaju opon. Niedostępność wybranych modeli sprawia, że decydujemy się na zakup używanych. Takie rozwiązanie nie jest jednak korzystne, jeśli chcemy zainwestować w opony, które będą nam służyć przez lata. Stan techniczny opon używanych często pozostawia wiele do życzenia, a dodatkowo ich ceny wcale nie muszą być dużo niższe, niż nowszych modeli. Okazuje się, że kupując nowe opony na wyprzedaży, zapłacimy za nie podobną cenę, jak w przypadku opon używanych.

ubezpieczenie Assistance samochodu, zapewniające m.in. samochód zastępczy.

Jak nie przepłacać za opony, a jednocześnie dbać o bezpieczeństwo?

Zakup opon wiąże się z koniecznością poniesienia niemałych kosztów, dlatego warto dobrze go zaplanować. Już pod koniec sezonu osoba wymieniająca opony może poinformować nas o tym, że ich żywotność dobiega końca. Warto posłuchać jej rady zamiast chować opony w głąb piwnicy lub garażu, przypominając sobie o nich dopiero na początku nowego sezonu. Jest to najlepszy moment na zakup nowych modeli, które pozwolą nam poruszać się po drogach w kolejnym roku. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy, ale również nie będziemy musieli przejmować się koniecznością zakupu nowych opon, kiedy już przyjdzie na to pora. Jak wspomnieliśmy, bezpośrednio przed sezonem możemy mieć kłopot ze znalezieniem pożądanego modelu. Pamiętajmy, że okresowa wymiana opon nie jest co prawda obowiązkowa, ale znacząco wpływa na nasze bezpieczeństwo. Trudno bowiem poruszać się po oblodzonej drodze na letnich oponach, które nie gwarantują odpowiedniej przyczepności do podłoża. Niestety, zimowe opony nie zawsze są dostępne właśnie wtedy, kiedy spadnie pierwszy śnieg i większość kierowców przypomni sobie o konieczności wymiany modeli letnich na zimowe. Kluczem do sukcesu jest więc ich zakup we właściwym momencie. Ważne są też innego rodzaju zabezpieczenia, takie jak ubezpieczenie samochodu czy ubezpieczenie motocykla, w zależności od tego, jakim pojazdem poruszamy się po drogach.