Porady dla sprzedających samochody - Artykuł Sponsorowany

Sprzedaż używanego samochodu wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach, aby przeprowadzić transakcję w sposób bezproblemowy, bezpieczny oraz z zadowalającym wynikiem finansowym.

Komu sprzedać samochód?

Na początek warto się zastanowić na wyborem klienta. Może to być nasz sąsiad, znajomy czy ktoś z rodziny, możemy oddać samochód do komisu lub, kupując nowy, zostawić w salonie w rozliczeniu. Najczęściej wystawiamy ogłoszenie i czekamy na chętnych.

Skup, czyli sprawnie i bezpiecznie

Świetnym sposobem, aby korzystnie sprzedać używane auto, jest skorzystanie z usług skupu. Wystarczy nawiązać kontakt z oddziałem działającym w danym mieście i umówić się z pracownikami, którzy przyjadą pod wskazany adres w ciągu kilku godzin. Wycena samochodu przeprowadzona zostanie w sposób fachowy i uczciwy, toteż sprzedamy pojazd za kwotę odpowiadającą jego realnej wartości. Formalności zostaną załatwione sprawnie i bez względnych komplikacji, a umowa będzie czytelna i pozbawiona ukrytych elementów. Rozliczenie nastąpi w formie dogodnej dla sprzedającego.

Przygotowanie samochodu

Oczywiście, samochód powinien zostać odpowiednio przygotowany do sprzedaży. Chodzi nie tylko o sam pojazd, ale i o jego sytuację prawną.

Dokumenty

Przed wystawieniem auta na sprzedaż trzeba porządek z jego dokumentami. Wszystkie kwestie prawne muszą być uregulowane. Sprawdźmy, kiedy wypada data następnego przeglądu i wykonajmy go, jeśli termin jest bliski - zdecydowanie ułatwi to transakcję. Upewnijmy się też, czy pojazd ma opłacone OC. Jeśli nie, KONIECZNIE trzeba poinformować o tym kupującego. Będąc współwłaścicielem auta, pamiętać trzeba, że sprzedaż nie jest możliwa bez zgody pozostałych właścicieli (w razie śmierci któregoś z nich przeprowadzić trzeba postępowanie spadkowe).

Samochód

Auto również trzeba przygotować. Przede wszystkim należy je umyć z zewnątrz, a w środku wyczyścić. Nie powinniśmy jednak myć silnika, gdyż może to wyglądać na próbę ukrycia wad. Trzeba też sprawdzić działanie świateł, kontrolek i innych tego typu elementów i w razie potrzeby usunąć drobne usterki. W przypadku większych napraw warto się zastanowić nad ich przeprowadzeniem, gdyż istnieje ryzyko, że przy sprzedaży nie odzyskamy zainwestowanej w nie kwoty.

Właściwie przygotowany do sprzedania samochód z pewnością znajdzie nabywcę, a by będziemy zadowoleni z transakcji.