Jak nie przegrzać się na motocyklu? 5 ważnych zasad nie tylko dla początkujących - Artykuł Sponsorowany

Jak nie przegrzać się na motocyklu? 5 ważnych zasad nie tylko dla początkujących

Zaczynasz swoją przygodę z motocyklami? Przygotuj się do letnich wojaży. Upał na zewnątrz jest tylko pozornie niegroźny podczas jazdy jednośladem i może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Pamiętaj, że odpowiedzialne podejście jest przy wysokich temperaturach niezwykle istotne, gdyż ogranicza m.in. ryzyko odwodnienia i przegrzania motocyklisty. Jak przygotować się do letnich podróży motocyklowych? Poznaj 5 najważniejszych zasad!

Letnie wypady motocyklowe wiążą się ze sporym ryzykiem, nie tylko ze względu na wysoką temperaturę. Dlaczego podróż motocyklowa w trakcie upału i intensywnie świecącego słońca może być groźna dla zdrowia, a nawet życia? Przede wszystkim nieodpowiedzialne podejście do jazdy latem grozi odwodnieniem, przegrzaniem organizmu oraz poparzeniami. Wysoka temperatura obniża też koncentrację i wpływa na czas reakcji motocyklisty.

Świecące intensywnie słońce może ograniczać również widoczność w trakcie jazdy i wpływa na skupienie motocyklisty. Dodajmy do tego mniejsze skupienie spowodowane niegroźną pozornie aurą. To wszystko może doprowadzić do niebezpiecznego zdarzenia na drodze. Poniżej radzimy, jak zachować bezpieczeństwo i komfort, gdy żar leje się z nieba.

1. Zwróć uwagę na lekki i przewiewny strój motocyklowy

Jedną z najważniejszych zasad stanowi odpowiedni strój. Przede wszystkim pamiętaj o dobrze wentylowanym kasku (który ma lekką i jednocześnie mocną skorupę), wyposażonym w blendę przeciwsłoneczną. Głowa powinna mieć dostęp do świeżego powietrza, a przyciemniana blenda chroni przed promieniami słonecznymi.

Kurtka motocyklowa i spodnie muszą być przewiewne, dobrze wentylowane i lekkie. Oczywiście, koniecznie powinny być wyposażone w protektory, które chronią ciało w newralgicznym momencie. Świetnie sprawdzi się np. tekstylna kurtka Shima lub model innej, znanej marki. Uwaga! W żadnym wypadku nie możesz jeździć w t-shircie czy krótkich spodenkach. To zwiększa ryzyko oparzenia słonecznego, ale też obrażeń w razie ewentualnej wywrotki.

2. Rób przerwy na odpoczynek

Kolejna sprawa dotyczy regularnych przerw, które mogą pomóc Ci się zregenerować i odpocząć w trakcie upału. Przerwy w czasie naprawdę dużych upałów powinny odbywać się raz na godzinę jazdy. Podczas regularnych "pauz" staraj się rozprostować ciało, zdjąć kask i kurtkę. W ten sposób organizm na chwilę odpocznie od jazdy.

Na przerwy wybieraj bezpieczne miejsca. Najlepiej szukaj zacienionych miejscówek z wyznaczonymi obszarami do siedzenia. Dobrze, jeżeli wokół jest sporo zieleni. Dzięki temu możesz się skoncentrować i odpocząć.

3. Regularnie się nawadniaj

Pamiętaj o regularnym nawodnieniu! Zawsze miej pod ręką butelkę świeżej wody. W czasie przerw koniecznie wypij odpowiednią ilość, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Zwróć uwagę na fakt, że w wysokiej temperaturze zaleca się pić około 3 litrów wody dziennie.

Możesz też nawadniać się w czasie jazdy, stosując specjalne bidony montowane na plecach. Dzięki temu zawsze masz dostęp do płynów. Unikaj natomiast słodkich napojów, które tylko pozornie nawadniają, a mogą wręcz przyspieszyć proces odwodnienia.

4. Przed jazdą nie jedz ciężkostrawnych posiłków

Ciężkostrawne posiłki obniżają koncentrację, powodują dyskomfort w czasie jazdy i mogą prowadzić do zmniejszenia czasu reakcji. Pod żadnym pozorem nie spożywaj tłustych posiłków, które mogłyby zalegać na żołądku. To szczególnie istotne podczas dłuższych podróży.

Czy zatem nie jeść nic? Nie należy popadać w skrajność. Głód też nie jest pożądany. Najlepiej spożywaj lekkostrawne posiłki, oparte na warzywach, owocach, jogurcie i błonniku. Sałatki, musli, owocowe koktajle itp. będą najlepszym rozwiązaniem w gorące dni.

5. Unikaj obciążających tras podczas największych upałów

Jeżeli masz możliwość, nie wyjeżdżaj w trasę w czasie, gdy słońce świeci najmocniej. Podróże w południe, w upalne dni zawsze niosą ze sobą ryzyko. W przypadku, gdy planujesz dłuższą podróż, staraj się jeździć z samego rana lub po południu. Powinno być już chłodniej, a jeżeli nie - słońce nie będzie Ci tak dokuczać.

Jeżeli odpowiednio skoncentrujesz się na jeździe, a do tego wdrożysz powyższe zasady, podróż motocyklowa latem powinna być przyjemna i bezpieczna.