Kto może jeździć samochodem w leasingu? - Artykuł Sponsorowany


Kto może jeździć samochodem w leasingu?


Na leasing samochodu decyduje się wiele osób. Należy jednak pamiętać, że w trakcie trwania umowy leasingowej właścicielem auta nie jest leasingobiorca, lecz leasingodawca. Z tego powodu warunki dotyczące użytkowania auta określane są przez firmę leasingową. Osoba zainteresowana leasingiem, zanim podpisze taką umowę, powinna być więc świadoma, na jakich zasadach może korzystać z samochodu oraz kto może nim jeździć.

Leasing samochodu umożliwia użytkowanie pojazdu bez konieczności jego kupowania. Jest to wygodne rozwiązanie, na które często decydują się zarówno duże firmy, jak i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Nierzadko jednak docelowym kierowcą pojazdu nie jest leasingobiorca, lecz zupełnie inna osoba. Czy w takim przypadku może ona bez obaw poruszać się takim pojazdem, czy będzie potrzebowała specjalnego uprawnienia? Wszelkie te kwestie regulują Ogólne Warunki Umowy Leasingu.

Użytkowanie samochodu w leasingu - podstawowe zasady

Decydując się na leasing auta, musimy wiedzieć o tym, że właścicielem pojazdu przez cały okres obowiązywania umowy będzie leasingodawca, czyli firma leasingowa. Z tego powodu leasingobiorca, jeszcze przed podpisaniem umowy na leasing samochodu, powinien zapoznać się ze szczegółowymi zasadami korzystania z auta. Zapisy dotyczące zasad użytkowania przedmiotu leasingu znajdują się zarówno w zasadniczej części umowy leasingu, jak i dołączonym do niej dokumencie, jakim jest OWUL, czyli Ogólne Warunki Umowy Leasingu.

Jeżeli leasingobiorca zamierza oddawać samochód do użytkowania innym osobom, powinien jeszcze przed podpisaniem umowy sprawdzić zapisy, które precyzują tę kwestię. Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego, leasingobiorca nie ma prawa udostępniać przedmiotu leasingu osobie trzeciej bez uzyskania zgody finansującego, a za złamanie tej reguły grozi nawet wypowiedzenie umowy w trybie natychmiastowym.

Kto może jeździć autem w leasingu?

O tym, kto może jeździć autem w leasingu, decyduje jego właściciel, dlatego kwestia ta zależy od polityki danej firmy leasingowej. Najczęściej już w umowie znajduje się zapis, który wskazuje, że wykorzystywanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią wymaga pisemnej zgody leasingodawcy. W związku z tym leasingobiorca jest zobowiązany do poinformowania firmy leasingowej o zamiarze udostępniania samochodu innemu kierowcy. Żeby otrzymać takie pozwolenie, musi złożyć pisemny wniosek, a dodatkowo zazwyczaj również wnieść opłatę manipulacyjną.

W niektórych przypadkach firmy leasingowe w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu umieszczają zapis, który określa, kto może jeździć autem w leasingu bez konieczności składania pisemnego wniosku. W większości przypadków są to osoby z najbliższego otoczenia leasingobiorcy. Oznacza to, że niektóre firmy leasingowe w OWUL umieszczają zapis, który zezwala na nieodpłatne użyczenie samochodu w leasingu małżonkowi, dzieciom czy zatrudnionemu przez leasingobiorcę pracownikowi bez konieczności uzyskiwania dodatkowej zgody. W sytuacji, kiedy leasingobiorca chce odpłatnie wypożyczyć samochód innej osobie, musi otrzymać pisemną zgodę firmy leasingowej.

Podsumowanie

Samochodem w leasingu może jeździć nie tylko leasingobiorca, ale również inne osoby, takie jak współmałżonek, dziecko czy pracownik. Zapisy takie jednak zawsze powinny znajdować się w OWUL lub umowie leasingu. Chcąc udostępnić samochód innej osobie, zawsze należy uzyskać wcześniej pisemną zgodę firmy leasingowej. Udostępnienie pojazdu osobie trzeciej pomimo braku zgody naraża leasingobiorcę na negatywne konsekwencje, takie jak dodatkowe opłaty i kary, a nawet natychmiastowe zerwanie umowy leasingu.