Auto zabytkowe z USA - jak przewieźć do Polski? - Artykuł Sponsorowany

Sprowadzając auta zabytkowe z USA, trzeba liczyć się z dość wysokimi kosztami transportu oraz przerejestrowania pojazdu na polskie tablice rejestracyjne. W dzisiejszych czasach transport drogą morską jest najmniejszym problemem, jeśli chodzi o sprowadzenie auta zabytkowego z USA. Największe koszty generują opłaty urzędowe: podatki, akcyza/cło. Sprawdź, ile zapłacisz za sprowadzenie antycznego auta zza oceanu.

Sprowadzenie auta zabytkowego z USA - od czego zacząć?

Procedura sprowadzenia auta zabytkowego z USA powinna rozpocząć się od intensywnych poszukiwań kultowego auta rodem z lat 60., 70. czy 80. Dopiero po znalezieniu wymarzonego wehikułu i podpisaniu umowy kupna-sprzedaży w USA, trzeba przystąpić do planowania transportu.

Na ten moment najkorzystniejszy jest transport auta zabytkowego z USA drogą morską. To średnio wydatek na poziomie do kilku tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę ogólnodostępność zabytkowych pojazdów w tym kraju oraz znacznie niższe ceny niż w Europie, zdecydowanie warto sprowadzać takie pojazdy z USA, nawet przy wysokich kosztach transportu.

Co warto wiedzieć, sprowadzając auto z zagranicy? W tym poradniku znajdziesz kilka przydatnych informacji: https://garbus.pl/pl/n/45.

Auto zabytkowe z USA - procedura krok po kroku

Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które trzeba wykonać w celu sprawdzenia auta zabytkowego z USA.

  • Podpisz umowę kupna-sprzedaży auta.
  • Zorganizuj transport i wynajmij kontener morski. To najbezpieczniejszy sposób na sprowadzenie antycznego auta z USA.
  • Poczekaj na przypłynięcie kontenerowca do Polski.
  • Opłać niezbędne podatki, akcyzy i cło.
  • Zarejestruj swoje wymarzone auto.

To oczywiście mocno uproszczona wersja załatwień koniecznych do zrealizowania w trakcie sprowadzania auta zabytkowego z USA. Jeśli nie masz doświadczenia w tej kwestii i brakuje Ci podstawowej wiedzy i podatkach oraz opłatach akcyzowych, skontaktuj się z zewnętrzną firmą, która specjalizuje się w sprowadzaniu klasycznych aut z USA.

Auto zabytkowe z USA - opłaty

Decydując się na sprowadzenie auta zabytkowego z USA, musisz liczyć się z koniecznością opłacenia nie tylko kosztów transportu, ale także cła - akcyzy oraz podatku VAT. Ile zatem zapłacisz dodatkowych kosztów oprócz ceny zakupu klasyka? Więcej o tym przeczytasz poniżej.

  • Cło na auto zabytkowe z USA - jego wysokość jest uzależniona od pojemności silnika zabytkowego auta. Ze względu na to, że zabytkowe auta najczęściej były wyposażone w kilkulitrowe jednostki napędowe, prawdopodobnie zapłacisz najwyższą stawkę akcyzy, czyli aż 18,6% wartości rynkowej auta. Warto jednak wiedzieć, że auta uznane za zabytkowe są objęte niższą stawką na poziomie 8%.
  • Podatek VAT - tutaj obowiązująca stawka to 23% dla standardowych aut, natomiast dla zabytkowych samochodów podatek VAT wynosi tylko 8%.
  • Koszty transportu - to często wydatek na poziomie od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
  • Koszty rejestracji pojazdu - w tym przypadku standardowe opłaty to nieco ponad 200 złotych.

Jeśli po sprowadzeniu auta zabytkowego z USA potrzebujesz jakichkolwiek części zamiennych, znajdziesz je w sklepie garbus.pl.